کد آهنگ

حال و هوای جبهه در ماه محرم ---- مجموعه خاطرات رزمندگان در عزاداری ها و ... - بسیجیان ،جهادگران و نظامیان دریادل ایران اسلامی

بسیجیان ،جهادگران و نظامیان دریادل ایران اسلامی

بر اساس آیات قران و احادیث و در راستای اطاعت از رهبری و نشر فرهنگ ایثار و شهادت و فرهنگ بسیجی و جهادی و ارزش های دفاع مقدس

http://www.ayehayeentezar.com/gallery/images/55929712797539502413.gif


حال و هوای جبهه در ماه محرم ----  مجموعه خاطرات رزمندگان در عزاداری ها و ...رزمندگان اسلام در طول ۸سال دفاع مقدس همانند سالهای انقلاب از اهل بیت (ع)بهره ها بردندو از معارف اهل بیت در جهت رسیدن به اهداف عالیه خود استفاده کردند.امروز اگر فیلمهای مستند دوران دفاع مقدس را مرور کنیم یکی از مهمترین بخشهایی که ما رامتوجه خود می کند عزاداری های پرشور برای سالار شهیدان است.

چه بسیار عملیاتهایی که با نام و یاد اهل بیت(ع)آغاز شد وبه پیروزی رسید

رزمنده ها در تمامی لحظات با نیروی برگرفته از نام و یاد اباعبدالله جلوی دشمن متجاوز ایستادگی کردند.
بدون شک تاثیر محرم و قیام اباعبدالله الحسین در جبهه های ۸ سال دفاع مقدس تاثیری عمیق بر ایمان و اخلاص رزمنده های در نبرد با دشمن داشت. رزمندگان با تاسی از سالار شهیدان و با وجودی که نیروهای رژیم بعث عراق از تمام امکانات و تجهیزات کامل برخوردار بودند با دست خالی در مقابل صدام ایستادگی کردند. بازخوانی قیام عاشورا و تجلی جلوه های حماسه و عشق و ایمان در جبهه های جنگ نشان می دهد رزمنده ها در تمامی لحظات با نیروی برگرفته از نام و یاد اباعبدالله جلوی دشمن متجاوز ایستادگی کردند.
در عشق و ارادت رزمندگان اسلام به سید الشهدا همین بس که در عزیمت به خط مقدم جبهه ها و انجام عملیات ذکر و نام حسین آرامش جان رزمندگان بود و در مراحل سختی، صبر و استقامت و ایمان حسین (ع) قوت دلهای آنان می شد. در طول هشت سال دفاع مقدس بسیاری از عملیات ها به نام اباعبدالله الحسین(ع) مزین شد. در مجموع ۹۵ عملیات دفاع مقدس ۲۷ عملیات نام و رمز عاشورایی و کربلایی داشتند که از این تعداد ۱۹ عملیات و رمز ۱۴ عملیات نام عاشورایی داشتند.

با اینکه عزاداری امام حسین در همه ایام سال برگزار می شد و اغلب رزمنده ها در مرثیه ها و حتی اشعاری که دست جمعی در برنامه های صبحگاه و مذهبی می خواندند ذکر اباعدبالله نیز گفته می شد اما فرارسیدن محرم شور و حال خاصی به جبهه ها می داد. حال و هوای محرم در جبهه کم شباهت به عزاداری ها در شهرها نبود. رزمنده ها سعی می کردند تا عزاداری ها را به همان نحو در جبهه ها اجرا کنند. رزمندگان با پارچه های سیاه چادرها و محل های عزاداری را سیاه پوش می کردند. گردان ها و لشگر هر کدام جداگانه دسته های عزاداری مخصوص به خود را تشکیل می دادند.

اکثر مداحان و نوحه خوانان از رزمنده ها بودند. هر کدام با سبک و و سیاق خودشان که به شهر محل زندگیشان برمی گشت نوحه می خواندند.حاج منصور ارضی، حاج محمد طاهری، حاج محسن طاهری، حاج سعید حدادیان از جمله مداحانی بودند که آن روزها نیز در بین رزمنده ها مداحی می کردند. حسینه دوکوهه که ترکز بسیجی ها در آن بیشتر بود شبهای محرم نیز پذیرای مشتاقان سید الشهدا در خود بود و بسیاری از مداحان مشهور در حسینه حاج همت به همراه رزمنده ها نام حسین (ع) سر می دادند.
مداحی در جبهه های جنگ متاثر از حماسه و جهاد و در عین حال حفظ مرثیه های معمول که در رثای اباعبدلله الحسین سروده می شد علاوه بر ایجاد روح حماسه و ایثار نوعی جدیدی از مداحی را به وجود آورد.
بسیاری از رزمنده ها که نام آنها به خاطر سمت ها و خدماتشان در جنگ مشهور شده است نیز مداحی می کردند. شهید حسین علم الهدی که همرزم حاج صادق آهنگران در جبهه ها بود مداحی می کردند و حتی سرلشگر شهید بابایی نواری از مداحی ایشان در دفاع مقدس موجود است.

منبع : سایت کبوتران زمینی
چهارشنبه 22 مهر 1394   02:47   علیرضا هوشمند -خادم ایثارگران   |  نظرات (5)

 

THEME by : onway.ir

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.